Aktuálne 16. máj 2022

Rozširovanie NATO Po Fínsku žiada o vstup do Aliancie i Švédsko. Turecko s ich členstvom nesúhlasí

TASR Postoj
TASR Postoj

Prezident Erdogan Štokholmu a Helsinkám odkázal, že ich delegácie sa nemusia obťažovať cestovať do Ankary v snahe zmeniť jeho postoj.

Prezident Erdogan Štokholmu a Helsinkám odkázal, že ich delegácie sa nemusia obťažovať cestovať do Ankary v snahe zmeniť jeho postoj.

Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

TASR

Postoj

Po Fínsku žiada o vstup do Aliancie i Švédsko. Turecko s ich členstvom nesúhlasí
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Foto – TASR/AP

Švédsko oficiálne požiada o vstup do NATO, oznámila švédska premiérka Magdalena Anderssonová. Krátko predtým sa za podanie žiadosti Švédska o členstvo v Severoatlantickej aliancii v parlamentnej rozprave vyslovila väčšina strán.

Už v nedeľu vyjadrila podporu pre členstvo v NATO vládnuca Švédska sociálnodemokratická strana robotnícka (SAP) premiérky Anderssonovej. „Vo Švédsku toho existuje mnoho, čo stojí za to brániť, a Švédsko bude mať najlepšiu obranu v NATO,“ povedala šéfka vlády v parlamente. „Zanechávame jednu éru a vstupujeme do novej,“ dodala. 

Švédska premiérka v nedeľu vyhlásila, že zámer jej krajiny vstúpiť do NATO nie je namierený voči Rusku. Podľa jej slov ide o najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska v zásadne zmenenej situácii, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. Taktiež povedala, že na území Švédska nebudú po vstupe do Aliancie umiestňované jadrové zbrane ani budované stále vojenské základne.

„V Európe sa zásadne zmenilo bezpečnostné prostredie. Musíme riešiť hlavne to, ako najlepšie ochrániť Švédsko, keďže Kremeľ demonštroval, že je pripravený použiť silu na dosiahnutie politických cieľov,“ povedala Anderssonová, ktorej vládna sociálnodemokratická strana sa celé desaťročia zasadzovala za zachovanie tradičnej švédskej neutrality.

Naposledy túto svoju pozíciu potvrdili na svojom zjazde vlani v novembri. Zmena ich postoja, ktorá odráža zmenu nálad švédskej spoločnosti, znamená, že za podaním žiadosti o vstup do NATO stojí pevná parlamentná väčšina. „Konečne môžeme aj my byť členom NATO,“ uviedol šéf najväčšej opozičnej Umiernenej strany Ulf Kristersson.

Turecko vstup Švédska a Fínska do NATO nepodporí

Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. 

„Nepovieme ‚áno‘ tomu, aby sa krajiny, ktoré uplatňujú sankcie voči Turecku, pripojili k bezpečnostnej organizácii NATO,“ povedal turecký prezident, pričom oba severské štáty opäť obvinil, že nezaujali dostatočne jasný postoj proti terorizmu.

Švédsko v roku 2019 prestalo dodávať zbrane do Turecka pre jeho vojenské operácie v susednej Sýrii, pripomína AFP.

Štokholmu aj Helsinkám Erdoğan navyše odkázal, že ich delegácie sa nemusia obťažovať cestovať do Ankary v snahe zmeniť jej postoj, píše denník The Guardian. Vysokopostavení predstavitelia Švédska a Fínska plánovali navštíviť Turecko, kde mali rokovať s Čavušoglom o námietkach Ankary voči ich členstvu v NATO.

Erdoğan ďalej označil Švédsko za „liaheň“ teroristických organizácií. Teroristi sú podľa Erdoğana aj medzi poslancami v švédskom parlamente.

Turecko predtým v pondelok obvinilo Švédsko a Fínsko, že odmietli vydať desiatky podozrivých „teroristov“. Helsinki a Štokholm za posledných päť rokov odmietli 33 žiadostí Ankary o vydanie, uviedli zdroje z tureckého ministerstva spravodlivosti pre tlačovú agentúru Anadola.

Ankara žiada severské krajiny o vydanie jednotlivcov, ktorí sú obvinení z väzieb na kurdských militantov alebo z príslušnosti k hnutiu spájanému v Turecku s pokusom o zvrhnutie prezidenta Erdoğana v roku 2016.

Turecký prezident minulý piatok povedal, že Fínsko a Švédsko sú „ako penzión pre teroristické organizácie“. Zároveň vyjadril nesúhlas s ich členstvom v NATO. Podľa analytikov ide o taktiku Ankary na získanie ústupkov od členských štátov Aliancie, vysvetľuje AFP.

Turecko kritizuje Fínsko a najmä Švédsko za prejavy zhovievavosti voči Strane kurdských pracujúcich, ktorá je na zozname teroristických organizácií Európskej únie. Táto strana bojuje proti tureckému štátu od roku 1984.

Okrem Turecka plánuje vetovať vstup severských krajín do NATO aj chorvátsky prezident Zoran Milanovič.

Rusko hnevá severské rozširovanie Aliancie

„Nikto by nemal mať mylné predstavy, že Rusko jednoducho prijme členstvo Švédska a Fínska v NATO,“ vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov a dodal, že bezpečnosť v oboch krajinách „sa týmto krokom neposilní“.

Vstup štátov do NATO označil za „chybu, ktorá bude mať ďalekosiahle následky“. Moskvu podľa neho takéto správy hnevajú.

„Celkový stupeň vojenského napätia stúpne, predvídateľnosť v tejto oblasti klesne. Je to hanba, že zdravý rozum je obetovaný určitým domnienkam, čo by sa malo v súčasnej situácii urobiť,“ povedal Riabkov a dodal, že po rozhodnutí krajín sa celosvetová situácia radikálne zmení.

Kremeľ uviedol, že krok Severanov bezpečnosť v Európe nezlepší ani neposilní. Rusko vníma snahu oboch štátov o vstup do Aliancie s veľkou nevôľou a hrozí, že podnikne zodpovedajúce protiopatrenia. Prezident Vladimir Putin odmieta, že by tento zámer pre Rusko predstavoval hrozbu, no môže podľa jeho slov vyvolať reakciu.

Rusko podľa Putina nemá s Fínskom a Švédskom problémy, no musí si dávať pozor na plány vojenskej aliancie pod vedením USA, ktoré majú za cieľ zvýšiť jej globálny vplyv. Hovorí, že rozšírenie vojenskej infraštruktúry na ich území si bude vyžadovať reakciu zo strany Moskvy.

Krok dvoch historicky neutrálnych štátov by bol jednou z najväčších zmien v bezpečnostnej architektúre Európy za celé desaťročia a odráža výrazný posun vo vnímaní vojenskej aliancie v tomto severskom regióne.

Občania a vlády týchto dvoch krajín začali meniť názor na NATO po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára. Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v nedeľu oznámili, že ich krajina podá v nasledujúcich dňoch prihlášku do NATO.

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0

Aktuálne

Diskusia 0