Aktuálne Naše školy 01. február 2023

Rozhodnutie ministra školstva Piataci nebudú mať tento rok testovanie z matematiky a zo slovenčiny

Adam Takáč
Adam Takáč

Dôvodom rozhodnutia je pandémia covidu-19 aj príprava škôl na zavedenie veľkej reformy.

Dôvodom rozhodnutia je pandémia covidu-19 aj príprava škôl na zavedenie veľkej reformy.

Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Adam Takáč

Piataci nebudú mať tento rok testovanie z matematiky a zo slovenčiny
Ilustračné foto – TASR

Žiaci piateho ročníka základných škôl tento rok nebudú písať celoštátne testy z matematiky a zo slovenského jazyka. Minister školstva Ján Horecký podpísal rozhodnutie o zrušení testovania piatakov v tomto školskom roku. Ako prvá o tom informovala TV Markíza.

Testovanie sa malo uskutočniť 17. mája. Dôvodom rozhodnutia je pandémia covidu-19 aj príprava škôl na zavedenie veľkej reformy.

„V súvislosti s opatreniami, ktorých účelom bolo obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19, došlo k výraznému zásahu do školského vyučovania v školách," tvrdí minister. Opatrenia podľa neho viedli predovšetkým k prechodu na dištančné vzdelávanie, čo mohlo v niektorých prípadoch viesť k rozdielnej kvalite vzdelávania, v závislosti od možností jednotlivých škôl.

„Dištančné vzdelávanie malo zároveň negatívny vplyv aj na psychiku žiakov. Zároveň v súvislosti s postupným zavádzaním opatrení, ktoré boli naviazané na pandemickú situáciu v jednotlivých okresoch, dochádzalo k vzniku rozdielov medzi regiónmi," uviedol Horecký.

Cieľom Testovania 5 je získať objektívne informácie o výkone žiakov pri vstupe na druhý stupeň, overiť úroveň ich vedomostí a zručností, schopnosti aplikovať poznatky v praktických úlohách a schopnosti logicky myslieť. Ďalej tiež poskytnúť školám či širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o vedomostiach a zručnostiach žiakov z testovaných predmetov, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania.

Za týchto okolností však podľa ministra nie je možné tieto ciele naplniť.

V roku 2021 zrušil testovanie piatakov vtedajší minister Branislav Grohling. Školy boli vtedy zatvorené a učili online.

Čítajte tiež

 

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0

Aktuálne

Diskusia 0