Svet kresťanstva Vatikánska sedma 05. január 2023

Vatikánska sedma Ako som vďaka zvolaniu „Pane, milujem ťa“ konečne pochopil Benedikta XVI.

Imrich Gazda
Imrich Gazda

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Imrich Gazda

Imrich Gazda

Ako som vďaka zvolaniu „Pane, milujem ťa“ konečne pochopil Benedikta XVI.
Rakvu s telom Benedikta XVI. odnášajú po skončení pohrebnej omše do Baziliky sv. Petra. Foto: TASR/AP/Andrew Medichini

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké je hlavné dedičstvo Benediktovho pontifikátu,
  • čo všetko sme o ňom v uplynulých dňoch napísali,
  • ktorou (stručnou a užitočnou) knihou si naňho zaspomínať.

Vo Vatikáne uložili do hrobu, v ktorom pôvodne spočíval pápež Ján Pavol II., telo jeho nástupcu Benedikta XVI.

Zomrel v posledný deň uplynulého roku vo veku 95 rokov ako najstarší pápež v histórii cirkvi.

Posledné zrozumiteľné slová, ktoré vyriekol na smrteľnej posteli, boli: „Signore ti amo! Pane, milujem ťa!“ Nimi, naposledy a definitívne, ozrejmil najhlbšiu podstatu svojho pontifikátu i celého života.

Moja pochybovačná otázka. Keď v roku 2007 Benedikt XVI. vydal prvý diel trilógie Ježiš Nazaretský, bola to veľká udalosť. Veľa sa diskutovalo najmä o spôsobe, akým sa teológ Ratzinger dobrovoľne odosobnil od svojej novej roly pápeža Benedikta.

V predslove totiž zdôraznil, že „táto kniha v žiadnom prípade nie je aktom učiteľského úradu, ale iba výrazom môjho osobného hľadania ,Pánovej tváre‘ (porov. Ž 27,8)“.

A dodal: „Preto mi každý môže slobodne oponovať. Čitateľky a čitateľov prosím len o tú dávku sympatie, bez ktorej niet nijakého porozumenia.“

Avízo, že v pláne má vydať aj ďalší diel, vo mne vyvolalo pochybovačné myšlienky: „Bol tento muž zvolený za pápeža preto, aby písal knihy? To nemá nič dôležitejšieho na robote?“

Pápež František sa lúči so svojím predchodcom. Foto - TASR/AP/Vatican Media

Aha! Na tieto svoje nezrelé úvahy som si opäť spomenul v týchto dňoch, keď som čítal článok jezuitu a bývalého hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho.

Spomína v ňom obrovskú vnútornú vášeň a motiváciu, s akými Benedikt XVI. na trilógii o Ježišovi Nazaretskom pracoval. „V tomto zmysle nemožno považovať za náhodu, že čas, keď sa rozhodol zriecť sa pápežského úradu, teda leto 2012, sa zhoduje s časom uzavretia trilógie o Ježišovi,“ píše Lombardi.

A vtedy som to pochopil. Pre Benedikta XVI. nebolo písanie kníh o „Ježišovi evanjelií“ teologickou zábavkou, voľnočasovou aktivitou, vedľajším produktom, ale – práve naopak – hlavným odkazom a dedičstvom jeho pontifikátu. 

Pritom celé to bolo jasné už od začiatku. Stačilo, aby som s otvorenými očami, či skôr srdcom, čítal prvé riadky hneď jeho prvej programovej encykliky Deus caritas est (Boh je láska): „Na začiatku toho, že je niekto kresťanom, nestojí etické rozhodnutie alebo veľkolepá myšlienka, ale skôr stretnutie sa s udalosťou, s Osobou, ktorá ponúka životu celkom nový horizont a tým aj zásadné smerovanie.“

Podstatou kresťanskej viery nebolo pre Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. upevňovanie uzavretej doktríny, ale otvorené hľadanie Pánovej tváre.

Celý jeho život bol tak ľúbostnou cestou za Osobou, ktorá ho uchvátila natoľko, že pri konečnom stretnutí mohol z celého srdca vyznať: „Pane, milujem ťa!“

Ďalšie udalosti v skratke

Pohrebnej omši za zosnulého Benedikta XVI. predsedal pápež František. Koncelebrovalo ju približne 130 kardinálov, 400 biskupov a 3 700 kňazov. Na Námestí sv. Petra bolo prítomných asi 50-tisíc veriacich.

„Benedikt, verný priateľ Ženícha, nech je tvoja radosť dokonalá, keď definitívne a navždy budeš počuť jeho hlas!“ povedal v homílii pápež František.

Slovensko na pohrebe zastupoval premiér Eduard Heger, predseda KBS Bernard Bober a ďalší slovenskí biskupi.

Po pohrebnej omši bola rakva s telom zosnulého prenesená z námestia do Baziliky sv. Petra a odtiaľ do vatikánskej krypty. Počas súkromného obradu bola cyprusová rakva vložená do väčšej zinkovej, ktorá bola zvarená a následne uložená do drevenej schránky.

Do rakvy boli v súlade s tradíciou uložené medaily a mince razené počas pontifikátu Benedikta XVI., pálium arcibiskupa metropolitu mníchovského a rímskeho a tzv. rogitum, čo je text stručne opisujúci jeho pontifikát.

Miesto posledného odpočinku Benedikta XVI. vo vatikánskej krypte je to isté, kde sa až do blahorečenia nachádzala rakva Jána Pavla II. a predtým Jána XXIII.

V pondelok až stredu do Baziliky sv. Petra sa prišlo so zosnulým pápežom rozlúčiť približne 200-tisíc ľudí. 

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Aký zmysel má – napriek všetkým krízam a problémom – zostať veriacim a neodvrátiť sa od cirkvi? To nie je otázka pochybovača, ale dvoch veľkých teológov 20. storočia, ktorí chcú vliať nádej všetkým zmäteným a hľadajúcim kresťanom.

Hans Urs von Balthasar a Joseph Ratzinger ponúkli svoje odpovede v dvoch prednáškach, ktoré síce odzneli ešte v roku 1971, ale sú aktuálne dodnes.

Pod názvom Dve obhajoby s podtitulmi Prečo som ešte kresťanomPrečo som ešte v cirkvi vyšli v roku 2022 aj v slovenčine.

Prajem vám požehnaný deň slávnosti Zjavenia Pána!

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia

Najčítanejšie

Deň Týždeň

Najčítanejšie

Deň Týždeň
Diskusia